Award Winners
Posted by Webmaster at 2008-07-17 09:56:10; Last updated by Webmaster at 2008-07-31 09:15:22

Symposium

Best Student Paper

  • A Robust Speech Recognition System for Service-Robotics Applications
    by Masrur Doostdar, Stefan Schiffer, Gerhard Lakemeyer RWTH Aachen University, Germany

RoboCupSoccer

Simulation League

  • 2D
    1. Brainstormers University of Osnabrueck, Germany
    2. WrightEagle University of Science and Technology of China, China
    3. HELIOS National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST), Japan
  • 3D
    1. SEU-RedSun Southeast University, China
    2. WrightEagle University of Science and Technology of China, China
    3. The Little Green Bats University of Groningen, Netherlands
    • 3D Development
      1. MRL Qazvin Islamic Azad University, Iran
  • Mixed Reality
    1. WF Wolves Univ. of Applied Sciences Wolfenbuettel, Germany
    2. Mixed-Reality@Uni-Koblenz.de University of Koblenz-Landau, Germany
    3. UI-AI University of Isfahan, Iran
    • Soccer Tournament
      • WF Wolves Univ. of Applied Sciences Wolfenbuettel, Germany
    • Technical Development
      • WF Wolves Univ. of Applied Sciences Wolfenbuettel, Germany
    • Application Development
      • Mixed-Reality@Uni-Koblenz.de University of Koblenz-Landau, Germany

Small Size Robot League

  1. Plasma-Z Chulalongkorn University, Thailand
  2. CMDragons Carnegie Mellon University, USA
  3. Skuba Kasetsart University, Thailand
  • Technical Challenge
    1. ZJUNlict Zhejiang University, China
    2. Skuba Kasetsart University, Thailand
    3. CMDragons Carnegie Mellon University, USA

Middle Size Robot League

  1. CAMBADA University of Aveiro, Portugal
  2. Tech United Eindhoven Eindhoven University of Technology, Netherlands
  3. Brainstormers Tribots University of Osnabrueck, Germany
  • Technical Challenge
    1. MRL Qazvin Islamic Azad University, Iran
    2. CAMBADA University of Aveiro, Portugal
    3. CoPS Stuttgart Universität Stuttgart, Germany
  • Free Challenge
    1. Brainstormers Tribots University of Osnabrueck, Germany
    2. CoPS Stuttgart Universität Stuttgart, Germany
    3. Tech United Eindhoven Eindhoven University of Technology, Netherlands

Standard Platform League

  • 4-Legged Robot
    1. GermanTeam TU Darmstadt, HU Berlin, Universität Bremen, DFKI Lab Bremen, Germany
    2. WrightEagle Unleashed! University of Science and Technology of China & University of Technology, Sydney, China & Australian
    3. Northern Bites Bowdoin College, USA
  • 2-Legged Robot
    1. NUManoids The University of Newcastle & National University of Ireland, Australia & Ireland
    2. GTCMUnited'08 Georgia Institute of Technology & Carnegie Mellon University, USA
    3. Kouretes Technical University of Crete, Greece
  • Nao Simulation
    • Robotstadium (Cyberbotics, Gostai, Aldebaran Robotics)
      1. CMRobokids Carnegie Mellon University, USA
      2. bothari European Union
      3. AsuraFit Fukuoka Institute of Technology, Japan
    • Microsoft Robotics Studio
      1. Kouretes Technical University of Crete, Greece
      2. TsinghuAeolus Tsinghua University, China
      3. WrightEagle University of Science and Technology of China, China

Humanoid League

  • Best Humanoid Award presented by Louis Viuton
    • TeamOsaka Teen-Size Vstone co.,ltd & Osaka university, Japan
  • Kid-Size
    1. NimbRo Univ. of Bonn, Univ. of Freiburg, Germany
    2. TeamOsaka Vstone co.,ltd & Osaka university, Japan
    3. CIT Brains Chiba Institute of Technology, Japan
    • Technical Challenge
      1. TeamOsaka Vstone co.,ltd & Osaka university, Japan
      2. Darmstadt Dribblers Technische Universität Darmstadt, Germany
      3. CIT Brains Chiba Institute of Technology, Japan
  • Teen-Size
    1. TeamOsaka Vstone co.,ltd & Osaka university, Japan
    2. Tsinghua Hephaestus Tsinghua University, China
    3. NimbRo Univ. of Bonn, Univ. of Freiburg, Germany
    • Technical Challenge
      1. TeamOsaka Vstone co.,ltd & Osaka university, Japan
      2. NimbRo Univ. of Bonn, Univ. of Freiburg, Germany
      3. CIT Brains Chiba Institute of Technology, Japan

RoboCupRescue

Rescue Robot League

  1. Plasma-RX Chulalongkorn University, Thailand
  2. MRL Qazvin Islamic Azad University, Iran
  3. Resquake K.N. Toosi University of Technology, Iran
    resko@UniKoblenz University of Koblenz-Landau, Germany
  • Best-In-Class Autonomy
    1. resko@UniKoblenz University of Koblenz-Landau, Germany
    2. RRT Uppsala Uppsala University, Sweden
    3. Pelican United Tohoku Univ., Japan
  • Best-In-Class Mobility
    1. Plasma-RX Chulalongkorn University, Thailand
    2. Resquake K.N. Toosi University of Technology, Iran
    3. MRL Qazvin Islamic Azad University, Iran

Rescue Simulation League

  • Virtual Robot
    1. SEU-RedSun Southeast University, China
    2. UC Mercenary University of California, Merced, USA
    3. Pittsburgh Steel Carnegie Mellon University, USA
    • Outstanding Technical Achievement
      • Jacobs Virtual Rescue 2008 Jacobs University Bremen gGmbH, Germany
  • Agent Competition
    1. ZJUBase Zhejiang University, China
    2. SUNTORI Nagoya-University, Japan
    3. Impossibles08 Sharif University of Technology, Iran
  • Infrastructure Competition
    1. BraveCircles SheikhBahaee University, Iran

RoboCup@Home

  1. eR@sers Tamagawa University, Japan
  2. AllemaniACs RWTH Aachen University, Germany
    b-it-bots Uni. Appplied Science Bonn-Rhein-Sieg, Germany
  • Innovation Award
    1. UChile Homebreakers Universidad de Chile, Chile

RoboCupJunior

Primary Soccer

  • Super Team
    1. team takahama Japan
      Forward China
      Park Road Primary School Team China
    2. HaiMen DongZhou Primary School China
      Lucky All the Way Taiwan, China
      nanyang 1 Singrapore
  • Individual Team
    1. HaiMen DongZhou Primary School China
    2. Forward China
  • Best Poster Presentation
    • Sapphire 2008 Japan

Secondary Soccer

  • Super Team
    1. Spanish - Italian Soccer Team Italy,Spain
      Von Neumann Robotic Team Italy
      Shengzhen Experimental School China
    2. F.S. Robots Japan
      Foreign Languages School attached to Wuhan University Team China
      SOCCER Taiwan, China
  • Individual Team
    1. No.1 Middle School of Suzhou New District China
    2. Jerholium Monosoccerate Hongkong, China
  • Best Poster Presentation
    • Complubot Soccer Spain

Primary Rescue

  • Multi Team
    1. Shanghai Aiju Primary School & Shanghai Xuhui Youth Centre Unit Group China
      stepy7 Japan
    2. Shanghai Aiju Primary School & Shanghai Xuhui Youth Centre Unit Group China
      The Crazy Robots Germany
    3. Mouse Rescue Japan
      stepy7 Japan
  • Individual Team
    1. Pingjiang Robot Education Association Team China
    2. M&Y Japan
    3. Team Fatality Germany
  • Best Poster Presentation
    • Complubot Rescue Spain

Secondary Rescue

  • Multi Team
    1. EMERGENCY !! Japan
      Hoppus Germany
    2. LINK Japan
      TaiCang MingDe School China
    3. CiberNau Mexico
      Team AVR Germany
  • Individual Team
    1. LINK Japan
    2. TaiCang MingDe School China
    3. kiwi_joghurt.pdf Germany
  • Best Poster Presentation
    • CiberNau Mexico

Primary Dance

  • Super Team
    1. Pirat Robot Dance Israel
      Green Giant Taiwan, China
      DILONG Slovakia
      Suzhou Industrial Park Xinggang School China
      Forest Team USA
      LG-Robots Germany
      Glamorous Dance in Dream City China
      YUKIASOBI Japan
      Master of Desaster Germany
  • Team
    1. LG-Robots Germany
      Forest Team USA
      Primary School Attached to Luzhou Normal School Sichuan Province China

Secondary Dance

  • Super Team
    1. Black and White Germany
      St Trinians UK
      Anshan Robot Club China
      Friendlies Hongkong, China
      Cisco in Bollywood Germany
      Rock 'n' Roar UK
      Pippa Bacca Israel
      Liuzhou Sci-Tech Museum and Liuzhou High School United China
      STAR YODA Portugal
  • Team
    1. Pippa Bacca Israel
      Isabella & Adam Israel
      St Trinians UK
Detailed Schedule & Score
Posted by Webmaster at 2008-07-16 10:13:56; Last updated by Webmaster at 2008-07-16 10:14:20
Please go to the Leagues section to see the detailed schedule and result for each league.
Copyright © 2007 RoboCup 2008
Webmaster: robocup08@gmail.com